Eğitim

Projelerin her aşamasında ihtiyaca uygun

alternatif çözümler üretiyor, sadece çözüm

üretirken değil hedefleri belirtirken de

müşterilerimize yol gösteriyoruz.

Proje Yönetimi

Projelerin her aşamasında ihtiyaca uygun

alternatif çözümler üretiyor, sadece çözüm

üretirken değil hedefleri belirtirken de

müşterilerimize yol gösteriyoruz.

Yönetim Danışanlığı

En başarılı şirketler, değişen ihtiyaçlarını

zamanında tespit edebilen, bu doğrultuda

gerekli önlemleri geliştiren ve

uygulayanlar olacaktır.

21/03/2016

TURİZM YATIRIM BELGESİ NEDİR

TURİZM YATIRIM BELGESİ NEDİR

 Turizm Yatırımı Belgesi Nedir?


Turizm sektörü yatırımlarında, Turizm tesislerinin mevzuata uygun nitelikte yapılmasını sağlamak, Sınıfını belirlemek ve bu şekilde nitelikli turizm yatırımlarında artış sağlayarak, ülke ve bölge ekonomilerine katkıda bulunulmasını sağlayan bir belgedir. 

Turizm Sektöründe Turizm Yatırım Belgesini otel, motel, tatil köyleri, eğlence merkezleri, lokantalar gibi turizm tesisleri için alabilirsiniz. Yönetmelikte belirtilmiş bazı tesisler için yatırım belgesi verilmesi, Değerlendirme Kurulunun vereceği karara bağlıdır. Turizm Desteklerinden yararlanmak için Turizm Yatırımı Belgesi alınması gerekmektedir. 

En önemli desteklerden birisi yatırım teşvik belgesidir. 

Yatırım Teşvik Belgesi yatırım yapılacak Otel için almayı planladığınız ithal ve yerli teçhizatları (Yatak, elbise dolabı, masa, sandalye, halı, kilim, televizyon, uydu, bilgisayar, buzdolabı ,fırın, pişirme aletleri gibi buna benzer bütün teçhizatlar) KDV ve Gümrük vergisi ödemeden almanızısağlar. 

Yatırım teşvik belgesinin sağladığı diğer destekleri öğrenmek için 0 462 323 29 91 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Turizm Yatırımı Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir? 

1- Başvuru Dilekçesi (Tarafımızca Hazırlanır) 

2- Tesis Raporu (Tarafımızca Hazırlanır) 

3- Şirketi temsil ve ilzama yetkili kişilere ait noter tasdikli imza sirküleri (Dilekçe ve ekleri bu kişilerce imzalanacaktır.)

4- Ticaret Sicil Gazetesi 

5- Mülkiyet Belgesi (Tapu yada Kira sözleşmesi) 

Turizm Yatırımı Belgesi Nasıl Alınır?

Yukarıda bahsi geçen evraklarla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığına Müracaatta Bulunulur. Müracaat incelenerek herhangi bir eksik görülmedigi takdirde olura sunulur. Olur aldıktan sonra tarafınıza harç yazısı yazılır. Harç Yatırılır ve Belge Hazırlanarak imzaya sunulur. 

Belge müracaatının olumlu olması ise profesyonel yardımlarla gerçekleşmektedir. Uygun bir proje hazırlanarak yapılan müracaatın olumlu olma olasılıgı çok yüksektir. Bize ulaşarak Dosyanızın profesyonel ce hazırlanıp sıkıntısızca olumlu sonuçlandırılmasını sağlaya bilirsiniz. 

Turizm Yatırımı Belgesi süresi sonunda ya da tesis tamamlandığında Turizm İşletme Belgesi için başvurulması gerekir. Başvuruda bulunulmamış ise, söz konusu tesis için durum tespiti denetimi yapılır. Sonrasında ilgili yasa hükümleri gereğince tesis için işlem yapılır ve uygulanır.